E-posta
Ürünler

Acrel ön ödemeli enerji ölçer ve enerji yönetim sisteminin uygulama analizi

Mühendis:Michelle Zhou Tel: 8618795636361 e-posta: michelle.zhou@email.acrel.cn

Jiangsu Acrel elektrik MFG Co. Ltd

Soyut:Bu makale, geleneksel IC kart ön ödemeli enerji sayacının ana işlevlerini genişletir, uygulama avantajlarını ve dezavantajlarını analiz eder; Iletişim teknolojisini entegre ettikten sonra ön ödemeli enerji sayacının fonksiyon genişlemesini ayrıntılı olarak tanıtır, akıllı kontrol teknolojisi ve ön ödemeli enerji sayacının olası teknik gelişim trendini tanımlamak için pratik değeri teşvik eder.

Anahtar kelime:Ön ödemeli enerji ölçer, uygulama, analiz

Elektrik ücretleri, güç kaynağı işletmelerinin üretim ve gelişimini sürdürmesi için fon kaynaklarıdır, zamanında şarj edilebilmeleri, güç kaynağı işletmelerinin sermaye dolaşımında önemli bir rol oynar. Uzun yıllar boyunca "önce elektrik kullan, daha sonra öde" elektrik tüketimi modeli, geniş kapsamlı elektrik kullanıcı tabanı ve yerinde elektrik kesintisi ve güç rasyonunun teknik araçları nedeniyle, piyasa ekonomisi ile destekleyici düzenlemelerin uyumsuzluğunun yanı sıra, Elektrik ücretleri, insan gücü, finansal kaynaklar ve operasyonel basıncı şarj etmek için doğrudan güç kaynağı işletmelerinin büyük riskine yol açmaktadır. Bu bağlamda, güç sisteminin reformu için daha iyi uyum sağlamak amacıyla, ön ödemeli elektrik sayaçları yaygın olarak kullanılmaktadır.


Erken çekirdek ile ilgili iletişim teknolojisinin olgunlaşmamış uygulaması nedeniyle, sistemin uyumluluğu, elektrik enerjisi ölçüm yönetimi, özellikle iletişim protokolünün uyumluluğu ve t tutarsızlığı için uzaktan otomatik sayaç okuma sisteminin yaygınlaşmasını ve uygulanmasını etkileyen önemli bir engel haline gelmiştir.Standart üretiyor. O zamanlar çevre altında, IC kart tipi ön ödemeli enerji sayacının, iletişim teknolojisinin uygulama darboğazından kaçınmaktan başka seçeneği yoktu.

1. Kart tipi ön ödemeli enerji ölçer


1.1 ana fonksiyon

1.1.1 ölçüm fonksiyonu: tek fazlı ölçüm aktif enerji; Tarihi güç tasarrufu ve güç donma işlevi vardır.

1.1.2 çok tarife fonksiyonu: programlanabilir ayar süresi, çoklu tarifeler. Zamanlama saati sıcaklık telafisi fonksiyonuna sahiptir.

1.1.3 İletişim fonksiyonu: RS485 arayüzü ve kızılötesi iletişim arayüzü ile. RS485 arayüzü genellikle sayacın içinden elektriksel olarak izole edilir ve bir anti-ac 220V erişim koruma tasarımına sahiptir.

1.1.4. Ekran fonksiyonu: LCD ekran, düğme otomatik olarak ekran döngüsü, arayüz kalan miktar, toplam güç, mevcut elektrik fiyatı ve benzeri gibi gösterir.

1.1.5. Bilgi kopya-geri güç satın alma fonksiyonu: bir metre bir kart, yani, bir metre sadece bir IC kartına karşılık gelebilir. Kart güç iletimi için takıldığında, sayaçtaki elektrik tüketimi bilgileri IC kartına otomatik olarak kopyalanır; Elektrik tekrar satın alındığında, karttaki bilgiler, arşivleme ve veri doğrulama için bilgisayara otomatik olarak yazılır.

1.1.6. Metre şarj hatırlatma fonksiyonu: genellikle, ekran alarmı ve elektrik kesintisi alarmı vardır, ayrıca yükü kesme işlevini artırır.

1.1.7. Aşırı yük kontrol fonksiyonu: güç eşiğini ayarlayarak, yük tarafındaki aşırı yüklemenin kapanma kontrolünü gerçekleştirebilir. Kapanma süresi iki şekilde ayarlanabilir: hemen kapanma ve gecikmeli kapanma. Düğmeye basarak veya kartı takarak güç geri yüklenebilir.

1.1.8. Ön ödemeli kontrol fonksiyonuN: metre önce elektrik satın alma ve daha sonra elektrik kullanarak yönetim yöntemini gerçekleştirir. Sayaçta elektrik yükü olmadığında, sayaçtaki yük anahtarı yük güç kaynağını otomatik olarak kesecektir. Metre şarj ettikten sonra, metre yük güç kaynağı işlevini geri yüklemek için yeniden kapanacaktır. Sürekli iyileştirme ile, aşırı taslak fonksiyonu eklendi, bu da fiili duruma göre ılımlı aşırı taslağa izin verebilir. Aşırı taslak ayarlanabilir. Aşırı taslak tamamlandıktan sonra, sayaç kapatılacak ve aşırı taslak kısım otomatik olarak şarj edilecek ve sayaç bir dahaki sefere şarj edildiğinde çıkarılacaktır.

1.1.9. Anti-hoarding güç fonksiyonu: aşırı güç (miktar) sayaca şarj edilmesini önlemek için elektrik fiyat politikasının makro kontrolü nedeniyle, müşteri, sayaçtaki güç eşiğini ayarlayarak bir seferde çok fazla güç (miktar) şarj etmekten sınırlıdır.

1.1.10. Güvenlik koruma fonksiyonu: genellikle, sistem güvenlik tasarımı için CPU kart teknolojisi kullanılır. CPU kartı elektrik enerji sayacının güvenlik kimlik doğrulaması ve CPU kartı, enerji sayacındaki ESAM modülü ile tamamlanır. CPU kart enerji sayacının mcu'su sadece kimlik doğrulama işlemi sırasında veri iletiminin rolünü oynar ve veri şifreleme ve şifre çözme işlemine katılmaz. Elektrik satışında, bir dizi anahtar kimlik doğrulama testi ile, güç satın alma kartının onaylanması gibi işlemler, güç satın alma kartına bilgi yazma izni, ve ikili dosya hatasını geri yazma izni gerçekleştirilebilir.

1.2 ana avantaj

1.2.1 sayaç okuma verimliliğini ve doğruluğunu artırın. RS485 arayüzü ve kızılötesi iletişim arayüzü sayesinde, ilgili el sayaç okuma cihazı yerinde toplu taşıma için kullanılabilir. Bu, güç kaynağı işletmeleri tarafından yönetilen enerji sayaçlarının sayısının keskin bir şekilde arttığı mevcut durum üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir.

1.2.2 arrears problemini etkili bir şekilde çözer. Elektrik faturası toplama için işletme maliyetlerini ve elektrik ücreti koleksiyonunun güvenliğini önemli ölçüde azalttı

1.2.3 ödeme zorluklarının çelişkisini hafifletir. Müşterilerin sayısındaki büyük artış ve nispeten konsantre ödeme süresi yuvaları ile, geleneksel şarj modeli ödeme tıkanıklığına neden olmak çok kolaydır. Ön ödemeli enerji sayaçlarının uygulanması, sayaç ücretleri ve servis riskleri üzerindeki baskıyı büyük ölçüde azaltmıştır.

Appl'de 1.3 sorunIcation

1.3.1 kötü anti-saldırı yeteneği. IC kartının kaybı ve hasarı, özellikle açık IC kartı okuma ve yazma portları harici saldırılara karşı hassastır. Saldırıya uğradıktan sonra kanıt elde etmek ve iç kontrol sisteminin başarısızlığına neden olmak zordur ve elektrik anlaşmazlıkları olması çok kolaydır.

1.3.2 yönetim zordur. IC kart güç alımının doğruluğu ve rastgeleliği nedeniyle, güç kaynağı departmanı satış gücünün basıncını artırdı. Aynı zamanda, veri güvenliğini sağlamak için, akıllı CPU kartları şu anda yaygın olarak kullanılmaktadır. COS sistemi ve dinamik anahtar kimlik doğrulaması veri güvenliğini sağlar, ancak aynı zamanda güç yönetimi departmanının yönetim iş yükünü de arttırır. Ayrıca, çoklu bağlantı gösterimi beklenmedik arızaların oluşmasını artırır.

1.3.3 elektrik fiyat politikası ayarının uyarlanabilirliği güçlü değildir. Elektrik fiyatı, elektrik satın alırken ön ödemeli enerji sayacına belirlenmiş ve yazılmıştır. IC kart ön ödemeli enerji sayacında depolanan elektrik fiyatı gerçek zamanlı olarak ayarlanamadığından, her fiyat ayarlaması güç kaynağı şirketine çok fazla iş yükü ekler, müşteriler de sorgulamaya eğilimlidir.

1.3.4 veri toplama zamanında değil. Müşterinin elektrik tüketimi durumunu gerçek zamanlı olarak yansıtamaz, elektrik hırsızlığını etkili bir şekilde izleyemez ve elektrik yönetimi otomasyonunun gerçek zamanlı yönetim ihtiyaçlarını karşılayamaz

1.3.5 güç satın alma yönteminin fonksiyon ölçeklenebilirliği yüksek değildir. Veri iletim ortamı olarak IC kartları kullanan ön ödeme sistemi, telefon bankacılığı, çevrimiçi bankacılık ve diğer elektrik satın alma yöntemleri ile etkili bir bağlantı oluşturmak kolay değildir. Müşteriler genellikle elektrik satış noktalarında elektrik satın alır, bu da elektrik pazarlamasının hizmet kalitesini azaltır ve güç kaynağı şirketlerinin iş yükünü artırır. Bu nedenle, IC kart ön ödemeli enerji sayaçlarının gerçek uygulamasında sorun ve dezavantajları çözmek için iletişim sisteminin uyumluluk sorunu çözülür. Çekirdek ile ilgili teknolojinin darboğazının atılımı, ön ödemeli enerji sayaçlarının uzaktan uygulaması için düşünülemez geniş bir alan sağlar.

Ön ödemeli enerji ölçer ve uzaktan sayaç okuma sisteminin 2 entegrasyonu


2.1 uzaktan sayaç okuma sistemindeki temel iletişim yöntemleri ağırlıklı olarak fiber optik iletişim, telefon hattı iletişimi, RS485 veri yolu, TV kablosu, Internet, güç hattı taşıyıcı iletişimi, enstrüman buS, uydu iletişimi, GPRS ve CDMA, vb. Her türlü iletişim yönteminin avantajları ve dezavantajları ve uygulanabilir yönleri vardır. Güç kaynağı işletmelerinin endüstri özellikleri ve düşük voltajlı güç hattı taşıyıcı yayılma spektrumu, frekans atlamalı, pratik uygulama ile kombine, yönlendirme ve aktarma (taşıyıcı metre, güç hattı üzerinden yerel yoğunlaştırıcı tarafından yönlendirici veya transponder olarak dinamik olarak ayarlanabilir) teknolojisi ve özel şemaların pratik uygulaması. Şu anda, uzaktan otomatik sayaç okuma düşük voltaj sistemi çoğunlukla güç hattı taşıyıcı merkezi sayaç okuma yöntemi GPRS uzaktan iletim ön ödemeli enerji metre serisi teknik çözümler benimser.

2.2 sistem yapısı güç hattı taşıyıcı merkezi sayaç okuma sistemi merkezi okuma ana istasyonları, toplayıcılar, konsantratörler, metre ve diğer ekipmanlardan oluşur. Site koşullarına göre, özel bir ağ kurulur ve elektrik tüketiminin sayaç okuma, kontrol ve yönetimi yazılım aracılığıyla gerçekleştirilir. Sistem üç fiziksel katman ve iki bağlantı katmanından oluşur. Ana istasyonun veri toplanması bir yıldız yapısını benimser, yani bir güç tüketimi yönetim merkezi, birden fazla konsantratöre yönetim katmanıdır; ana istasyon, GPRS ağı üzerinden veri yoğunlaştırıcısına bağlanır; Koleksiyoncular düşük voltajlı güç hatlarından bağlanır, koleksiyoncular sayaç kutusuna monte edilir, Ve toplayıcılar ve müşteri enerji sayaçları, müşteri katmanını oluşturmak için RS485 arayüzüne paralel olarak bağlanır.

2.3 sistem özellikleri

2.3.1 PLC (güç hattı taşıyıcı) iletişim yöntemini benimseyin: güç şebekesi topoloji yapısının etkili kullanımı, kolay inşaat.

2.3.2 temel veri grubu: merkezi kopyalama sistemine dahil olan tüm müşteriler, temel bir veri grubu oluşturmak için kopyalama (nokta kopyalama, tam kopyalama), çok noktalı kopyalama için seçilebilir, ve müşterilerin çeşitli akıllı yönetiminin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli analizler (hat kaybı, çoklu oran, yük vb.).

Yazılım ve donanımın 2.3.3 kombinasyonu: sistem tasarımı, kullanıcıların ihtiyaçlarını ve rahatlığını tam olarak dikkate alır. Sabit donanım temelinde, tüm sistem fonksiyon telafisi, yönetim değişikliği ve operasyon eklenmesi (uzaktan kumanda gücü) arka plan yazılımı tarafından tamamlanır.

2.3.4 uygun kurulum, yüksek güvenilirlik, iyi güvenlik ve güçlü bakım avantajlarına sahiptir. Aynı zamanda, proje maliyeti düşüktür, sistem bakımı basittir ve işletme maliyeti düşüktür.

Uzaktan ön ödeme enerji ölçer, uzaktan sayaç okuma, uzaktan ön ödeme, elektrik hırsızlığı önleme ve yük yönetimi gibi fonksiyonları gerçekleştirmek için güç tüketimi yönetim sistemi ile işbirliği yapar.

2.4.1 uzaktan sayaç okuma

Ana istasyon rastgele sayaç okumasını yapabilir ve yerinde enerji sayacının hatalı olup olmadığını veya müşterinin elektrik tüketiminin geri okuma verilerine göre anormal olup olmadığını yargılayabilir. Ana istasyon ayrıca sayaç okuma rutinine göre sayacı okuyabilir ve elektrik maliyeti hesaplaması için okuma geri verilerini güç pazarlama yönetim bilgi sistemine iletebilir. Aynı zamanda, ana istasyon da elektrik enerjisi sayacını düzenli olarak alan veri bilgilerini uzaktan ayar yoluyla bildirebilir.

2.4.2 uzaktan ön ödemeli

Müşteriler, ödeme zirvelerini etkili bir şekilde önlemek için çeşitli şekillerde elektrik satın alabilirler. Müşterinin sayacındaki kalan miktar 0 olduğunda, sayaç, gücü kesmek için dahili röleyi veya harici yük kontrol anahtarını harekete geçirmek için bir yolculuk sinyali verir, arrears davranışından kaçınmak. Uzaktan ön ödeme yöntemi güvenli ve güvenilirdir, IC kartından bilgi aktarımı nedeniyle kartın okunmaması ve bilgi hataları gibi arızalardan kaçınılır. Aynı zamanda, elektrik fiyatı ayarlandığında, yerinde enerji sayacındaki elektrik fiyat parametreleri, ana istasyondan zamanında toplu olarak değiştirilebilir, yerinde enerji sayacındaki elektrik fiyat parametrelerinin fiyat ayarlaması ile senkronize edilmesini sağlamak için.

2.4.3 Anti-stealing

Yerinde elektrik enerjisi sayacının parametreleri değiştiğinde veya voltaj kaybı, akım kaybı ve yanlış kablolama gibi arızalar olduğunda, elektrik enerjisi ölçer ana istasyona otomatik olarak bildirilebilir. Bir inceleme için siteye gidin. Bu işlev elektriği etkili bir şekilde çalabilir ve gerçekleşmeden önce sorunları önleyebilir.

2.4.4 yük yönetimi

Ana istasyon, yük analizi ve yönetimi için yerinde enerji sayacının voltaj, akım, güç, elektrik ve diğer verilerini toplayabilir. Mevcut verilere göre, elektrik yükünün değişimini izlemek için yük eğrisi çizilebilir. Voltaj verilerine göre, voltaj yeterlilik oranı hesaplanabilir. Enerji sayacındaki aktif güç limitini ayarlayarak, müşterinin aşırı yük güç tüketimini kontrol edin.

2.5 kazanç analizi

2.5.1 uzaktan sayaç okuma kullanımı nedeniyle, sayaç okuyucuları için çok sayıda insan gücü maliyeti kaydedilebilir. Aynı zamanda, manuel sayaç okumasındaki hatalar önlenebilir ve sayaç hataları zamanında bulunabilir, böylece servis seviyelerini iyileştirir.

2.5.2 ön ödemenin uygulanmasından dolayı, borçlar büyük ölçüde azaltıldı, elektrik ücretlerinin geri kazanımı artırıldı, elektrik yüklerinin kurtarma yönetiminde yerinde elektriğin restorasyonunun işletme maliyetleri düşürüldü.

2.5.3 yerinde elektrik enerjisi sayacının çalışma durumunun çevrimiçi olarak izlenmesinden bu yana, elektrik hırsızlığını etkili bir şekilde önleyebilir ve bilinmeyen elektrik kaybını azaltabilir.

2.5.4 otomatik yük kontrolü nedeniyle, aşırı yük ölçer yanma oluşumu ortadan kaldırılır, aynı zamanda, müşterilerin, güç tüketimi kapasitesinin düşük olması nedeniyle kullanım süresi olan elektrik fiyatını ve güç oranı değerlendirmesini gerçekleştirmedikleri fenomeni önlenir.

3. Acrel ön ödemeli ürünler uygulama senaryosu


Application-Analysis-of-Acrel-Prepaid-Energy-Meter-and-Energy-Management-System-1.jpg

3.1 fonksiyonu

Ön ödemeli metre elektrik şarj toplama, kontrol, arrears gezisi; Ödeme sonrası yönetim modülü sağlayın; Enerji tüketimi analiz modülü;

Ortak alanlarda paylaşılan elektrik ücretleri;

Kamu alanları ve trafo merkezlerinde sayaç okuma ve ölçümüne erişim;

Ön ödeme + bina enerji tüketimi, sınıflandırılmış ve alt madde enerji ölçüm entegre sistemi;

Merkezi finansal yönetim ve mülkiyet/emlak gruplarının kontrolü, alt özellikler için ayrı yetki;

Kablosuz çözümün değiştirilmesi ve hata ayıklaması kolaydır.


Application-Analysis-of-Acrel-Prepaid-Energy-Meter-and-Energy-Management-System-3.jpg

4. Ürün seçimi

Application-Analysis-of-Acrel-Prepaid-Energy-Meter-and-Energy-Management-System-4.jpg

Application_Analysis_of_Acrel_Prepaid_Energy_Meter_and_Energy_Management_System-5.jpg

Application-Analysis-of-Acrel-Prepaid-Energy-MEter-and-Energy-Management-System-6.jpg

5. Sonuç

Geleneksel ön ödemeli enerji sayaçlarının birçok dezavantajı, kısa vadede modern elektrik yönetiminin ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için giderek daha belirgin hale gelmekle birlikte, özellikle müşteri tabanının nispeten dağılmış olduğu bölgelerde, hala belirli bir uygulama derecesi vardır. Öte yandan, toplumun sürekli gelişimi ile, ön ödemeli enerji sayaçları iletişim teknolojisi ve akıllı kontrol teknolojisi ile daha yakından entegre edilecektir (örneğin, mobil iletişim teknolojisine dayalı uzaktan ön ödemeli enerji sayaçları, geleneksel IC kart ön ödemeli enerji sayaçlarını tamamen değiştirebilir. Enerji sayacının uygulama kapsamı). Ön ödemeli enerji sayaçları için, daha büyük bir dünyaya genişletmek için "uzaktan gerçek zamanlı akıllı kontrol" fonksiyonuna sahip olmak kaçınılmaz bir teknolojik gelişme trendidir. Güç kaynağı işletmeleri için, "uzaktan gerçek zamanlı akıllı kontrol" fonksiyonunun yaygınlaştırılması ve uygulanması da günlük elektrik tüketiminin yönetim seviyesini ve hizmet kalitesini sürekli olarak geliştirebilecektir.


Referanslar:

[1] Acrel Enterprise Microgrid tasarım ve uygulama kılavuzu. Sürüm 2022.05Önerilen Acrel enerji ölçer ve ilgili ürünler
8618795636361 Michelle.zhou@email.acrel.cn
9 Xincheng yolu, Chengjiang caddesi, Jiangyin şehri, Jiangsu eyaleti, çin.