E-posta
Ürünler

Artık akım rölesinin uygulanmasına giriş

Artık akım, düşük voltajlı dağıtım devresinde her fazın (nötr tel dahil) sıfır olmayan akım vektörlerini ifade eder. Basit bir şekilde, kullanıcı tarafında bir elektrik arızası oluştuğunda ve akım bir kişiden yere canlı vücuttan akar, ana devrenin gelen ve giden hatlarındaki akımlar, ben faz ve ben nötr, eşit değildir. Şu anda, kök, akımların anlık vektör toplamının kare değeri, kaçak akım olarak bilinen artık akım olarak adlandırılır.


Artık akım rölesi, artık akım trafosu kullanarak kalan akımı algılar. Belirtilen koşullar altında, artık akım belirli bir değere ulaştığında veya aştığında, cihazın bir veya daha fazla elektrik çıkış devresindeki kontakların açılmasına veya kapanmasına neden olur. Endüstriyel uygulamalarda, artık akım röleleri, toprak arıza akımlarını tespit etmek ve değerlendirmek için harici artık akım transformatörleri ile birlikte kullanılır. Ayrıca devrelerin bağlantısını kesmek için koruyucu cihazlarla birlikte kullanılabilir, böylece hem devre hem de personeli korurlar.


İşte üç yaygın sızıntı senaryosu:


  • Doğrudan temas elektrik çarpmasına karşı koruma için, i≤ n ≤ 30mA ile yüksek hassasiyetli bir RCD (artık akım cihazı) kullanılmalıdır.


Residual Circuit Device


  • Dolaylı temas elektrik çarpmasına karşı koruma için, 30mA 'den büyük I△n ile orta hassasiyetli bir RCD kullanılabilir.


Residual Current Device Function


  • Yangın koruması için 4 kutuplu veya 2 kutuplu bir RCD kullanılmalıdır.


Residual Current Device Meaning


Bt sistemleri için, artık akım röleleri gerektiği gibi kullanılmalıdır. Sistem yalıtımında bir azalmayı önlemek ve ikincil arızalara karşı yedek koruma sağlamak için, kablo tipine göre TT veya TN sistemlerine benzer koruma önlemleri alınmalıdır. İlk önce birincil hataları tahmin etmek için yalıtım izleme cihazları kullanılmalıdır.


TT sistemleri için artık akım röleleri kullanılması tavsiye edilir. Tek fazlı bir toprak arızası durumunda, arıza akımı küçük ve tahmin edilmesi zor ve anahtarın çalışma akımına ulaşamayabilir. Kasada tehlikeli voltaj görünebilir. Bu durumda, nötr (N) tel artık akım transformatöründen geçmelidir.


TN-S sistem için artık akım röleleri, güvenliği ve güvenilirliği artırmak için daha hızlı ve daha hassas arıza tespiti için kullanılabilir. Koruyucu toprak (PE) teli transformatörden geçmemeli ve nötr (N) tel transformatörden geçmeli ve tekrar tekrar topraklanmamalıdır.


TN-C sistem için artık akım röleleri kullanılamaz. Çünkü koruyucu toprak (PE) ve nötr (N) teller birleştirilir. Kombine kalem teli tekrar tekrar topraklanmamışsa ve muhafaza canlı hale gelirse, transformatöre giren ve ayrılan akım eşit olacaktır ve artık akım rölesinin çalışmasına neden olur. Kalem teli tekrar tekrar topraklanırsa, tek fazlı akımın bir kısmı tekrarlanan topraklamaya akacak ve belirli bir değere ulaştıktan sonra, artık akım rölesi yanlış çalışabilir. Bu durumda, TN-C sisteminin TN-C-S sistemiyle senkronize edilmiş bir TN-S sistemine değiştirilmesi ve daha sonra artık akım transformatörü TN-S sistemine bağlanması gerekir.


ASJ serisi akıllı artık akım röleleri


Residual Current Devices


ASJ serisi artık akım röleleri, kombine bir artık akım koruma cihazı oluşturmak için düşük voltajlı devre kesiciler veya kontaktörler ile birleştirilebilir. AC 50Hz, nominal voltaj 400V veTT ve TN sistem dağıtım hatlarının altında. Elektrik devrelerine zemin arıza koruması sağlamak, zemin arıza akımlarından kaynaklanan ekipman hasarını ve elektrik yangın kazalarını önlemek ve ayrıca elektrik çarpması riskine karşı dolaylı temas koruması sağlamak için kullanılırlar.


Önerilen Acrel enerji ölçer ve ilgili ürünler
8618795636361 Michelle.zhou@email.acrel.cn
9 Xincheng yolu, Chengjiang caddesi, Jiangyin şehri, Jiangsu eyaleti, çin.