E-posta
Ürünler

Dalgalanma koruyucuları ile aşırı/düşük voltaj koruyucuları arasındaki farkı biliyor musunuz?

Dalgalanma koruyucularının işlevi

Dalgalanma bastırıcılar veya parafudrlar olarak da bilinen dalgalanma koruyucuları, geçici yüksek enerjili elektrik darbelerini (indüklenen yıldırım) emmek ve boşaltmak için kullanılan koruyucu cihazlardır. Çalışma prensipleri, bir devrede aşırı voltaj veya akımın ani bir oluşumu olduğunda, dalgalanmayı zemine dağıtırken hızlı bir şekilde yürümeyi içerir. Bu, sonraki elektrikli ekipmanı yıldırımdan korumaya hizmet eder. Örneğin, görüntüde gösterilen dalgalanma koruyucusu, 50KA nominal deşarj akımı ve 2.5KV voltaj koruma seviyesi ile işaretlenir. Genellikle bir dağıtım kutusunun giriş terminaline paralel olarak bağlanır, üstte bağlı çoklu canlı teller ve nötr teller ve altta ortak bir topraklama terminali vardır.


Acrel Energy Meter


Aşırı/düşük voltaj koruyucularının işlevi

Aşırı gerilim koruyucuları sadece güç şebekesindeki çalışma voltajının dalgalanmasını izler ve anlık güçlü dalgalanma darbelerine yanıt vermez. Hem endüstriyel ekipman hem de ev aletleri anma voltajına sahiptir (cihazın isim plakasında veya el kitabında görülebilir), ve kullanım sırasında güç şebekesinden aşırı yüksek veya düşük voltajdan kaçınmak çok önemlidir. Dayanım gerilimi değerinin aşılması, cihazın yalıtım mukavemetine kolayca zarar verebilir, bu da aşırı ısınmasına, kırılmasına ve hatta ateş yakmasına neden olabilir.


Örneğin, görüntüde gösterilen aşırı/düşük voltaj koruma cihazı, 160V ila 255V voltaj aralığında ayarlanır. Voltaj normal aralıktan saptığında, cihaz cihazı tetikleyecek ve koruyacaktır. Devre kesicilere benzer şekilde, devre içinde seri olarak bağlanır ve ilgili cihazı korumak için devreyi otomatik olarak kesebilir. Voltaj normale döndüğünde, devreyi otomatik olarak geri yükler ve cihazın güç almasına ve çalışmaya devam etmesine izin verir. Kombinasyon tipi, güç kesintisini gerçekleştirmek için artık akım cihazına (RCD) benzer bir devre kesici ile monte edilir. Manuel sıfırlama ve kapanma gerektirir.


Power Protection Devices


Dalgalanma koruyucuları ve aşırı/düşük voltaj koruyucuları arasındaki farklar

Dalgalanma koruyucuları öncelikle yıldırım tarafından indüklenen yüksek voltaj ve yüksek akım dalgalanmalarının neden olduğu tehlikelere karşı koruma sağlar ve bunları anlık koruma için uygun hale getirir.


Aşırı/düşük voltaj koruyucuları, güç şebekesindeki aşırı yüksek veya düşük voltajın neden olduğu tehlikelere karşı koruma sağlar. Bu durumda voltaj büyüklüğü dalgalanma korumasıyla aynı seviyede değildir; Çok daha düşük olması gerekir. Bu nedenle, dalgalanma koruyucuları esas olarak güç şebekesinde anormal voltajlara karşı koruma sağlar.


Koruyucular nasıl seçilir

Işlevlerine dayanarak, yıldırım, önemli ekonomik kayıplara neden olabilecek kontrol edilemeyen bir doğal afet olduğundan, sık sık yıldırım çarpmalarına eğilimli alanlarda dalgalanma koruyucularının kurulması tavsiye edilir.


Nötr tel kolayca çalınırsa veya bağlantısı kesilirse, transformatör ekipmanı yaşlanır, teknik hatalar zayıf güç şebekesi kalitesine yol açar, doğal afetler meydana gelir, veya sık sık elektrik kesintileri ve daha sonra güç restorasyonu, kararsız voltajlara veya aşırı yüksek/düşük voltajlara neden olur, bu da geniş bir alanda elektrikli cihazların kapsamlı hasar ve tahribatına neden olur, Aşırı/düşük voltaj koruyucularını (elektrik koruyucuları) monte etmeniz tavsiye edilir. Elektrik ateşlerini önleyebilir, yaşamı ve mülkiyeti koruyabilir.


Önerilen Acrel enerji ölçer ve ilgili ürünler
8618795636361 Michelle.zhou@email.acrel.cn
9 Xincheng yolu, Chengjiang caddesi, Jiangyin şehri, Jiangsu eyaleti, çin.