E-posta
Ürünler

Elektronik enerji sayacının fonksiyon ve çalışma prensibi

Elektronik teknolojinin geliştirilmesiyle, standart elektrik enerjisi sayaçları dijitalleşme ve zekaya doğru bir dönüşüm geçirmiştir. Geleneksel mekanik enerji sayaçlarına kıyasla, elektronik enerji sayaçları yüksek ölçüm doğruluğu, düşük güç tüketimi ve güçlü hırsızlık önleme özellikleri gibi çeşitli avantajlara sahiptir. Peki, elektronik enerji sayaçlarının çalışma prensibi nedir? Ve hangi işlevleri var?


Enerji ölçer giriş ve çalışma prensibi

Elektronik enerji ölçer, büyük ölçekli entegre devreler ve dijital örnekleme işleme teknolojisini kullanır. Genel tasarım birden fazla anti-girişim tekniğini içerir ve güç ızgarasındaki yükü dengelemeye yardımcı olan nominal frekans 50Hz AC aktif enerjisinin kullanım süresi ölçümü için kullanılır.


Elektronik enerji ölçer:


Elektronik enerji ölçer, lokalize bir LCD ekrana ve ileri aktif enerjiyi, ters aktif enerjiyi ve reaktif enerjiyi ölçmek gibi özelliklere sahip olabilir. Verileri depolayabilir ve kompozit aktif enerjiyi ayarlamak için kullanabilir. Aktif enerji, tepe, omuz, düz ve vadi enerjisi de dahil olmak üzere farklı zaman dilimlerinde ayrı olarak biriktirilir. Ayrıca kızılötesi, RS485, güç hattı taşıyıcısı ve Bluetooth gibi olay kayıt işlevselliğine ve iletişim yeteneklerine de sahip olabilir. Bir elektrik kesintisinden sonra LCD ekran otomatik olarak kapanır. Ekranın kapanmasından 2 saat içinde, bir düğmeye basarak uyanabilir ve her seferinde 30 saniye boyunca aktif kalır. Örneğin, acrel'in DJSF1352 elektronik DC enerji ölçer, yukarıda belirtilen işlevleri içerir.


Acrel Energy Meter


Elektronik enerji sayaçlarının çalışma prensibi


Bir enerji ölçer iki ana fonksiyonel parçadan oluşur: enerji ölçüm parçası ve mikroişlemci kontrol parçası. Bu enerji sayacının enerji ölçüm kısmı, tüketilen elektrik miktarını temsil eden bir darbe dizisi oluşturmak için özel büyük ölçekli entegre devreler kullanır. Bu darbeler enerji ölçümü için mikroişlemciye gönderilir. Darbe sinyallerini aldıktan sonra, mikroişlemci giriş darbeleri sayısını biriktirir ve nabız sabitine dayanarak, tüketilen enerjiyi doğru bir şekilde ölçer. Veriler daha sonra farklı kontrol işlevlerini etkinleştirmek için çeşitli arayüzlerden iletilir.


Elektronik enerji sayaçları hangi özel fonksiyonlara sahip olabilir?


Ölçüm fonksiyonu:

İleri aktif enerjiyi ölçmek ve aktif enerjiyi tersine çevirmek, verileri depolamak ve kompozit aktif enerjiyi ayarlamak için kullanmak.

Reaktif enerjinin ölçülmesi, reaktif enerjiyi dört kadranda ölçebilme özelliği ile. Reaktif enerji, herhangi bir dört bölümün toplamı olarak ayarlanabilir ve birleştirilebilir.

Kullanım süresi ölçümü: tepe, omuz, düz ve vadi zaman periyotları ve toplam enerji tüketimi için aktif enerji birikimi ve depolanması.

Sayaç, en az 24 yerleşim günü için her tarife oranı için toplam enerji tüketimini ve enerji tüketimini depolayabilmelidir. Veri depolama sınırı her ayın başında veya 1'den 28'ine kadar her saatin başında.


Bir elektrik kesintisi sırasında yerleşim süresi kaçırılırsa, güç geri yüklendiğinde sayaç eksik yerleşim günü enerji tüketimi verilerini tamamlamalıdır, maksimum 12 retroaktif tamamlama ile.


Mevcut enerji tüketimi, her bir ondalık yer için tek bir darbeyle temsil edilen enerji ile enerji tüketiminin artmasına izin veren 4 ondalık noktaya kadar saklanabilir.


Ölçüm ve izleme fonksiyonu:

Enerji sayacının voltaj, akım (nötr akım dahil), güç ve güç faktörü gibi operasyonel parametreleri ölçmek, kaydetmek ve görüntülemek için yeteneği.


Etkinlik kaydı:

 • Enerji sayacı sıfırlandığında meydana gelen zamanın ve enerji tüketimi verilerinin kalıcı kaydı.

 • Programlama sürelerinin toplam sayısını, en son 10 programlama kaydını, operatör kodlarını ve programlama öğeleri için veri tanımlayıcılarını kaydedin.

 • Toplam saat ayar sürelerini (yayın süresi kalibrasyonu hariç), önceki 10 ön kalibrasyon sürelerini, kalibrasyon sonrası sürelerini ve operatör kodlarını kaydedin.

 • Toplam yayın süresi kalibrasyonlarını, önceki 100 ön kalibrasyon sürelerini, kalibrasyon sonrası sürelerini ve ilgili enerji tüketim verilerini kaydetme.

 • En son 10 kapanma olayı ve en son 10 p kayıtOwer-olay zamanı ve enerji tüketimi verileri de dahil olmak üzere etkinlikler.

 • Metre kapağının toplam sayısının açılması, en son 10 metrelik kapak açma olaylarının oluşma zamanı ve sonu ve ilgili enerji tüketimi verilerinin kaydedilmesi. Bir elektrik kesintisi sırasında, enerji ölçer sadece en erken metre kapak açılış etkinliğini kaydeder.


Tarife ve kullanım süresi fonksiyonu:

 • Tepe, omuz, düz ve vadi oranları dahil olmak üzere bir gün içinde 12 tarife oranına kadar ayarlanabilir. 24 saat içinde, en az 15 dakika süreyle 14 süreye kadar ayarlanabilir. Zaman dönemleri gece yarısı boyunca yayılabilir ve kronolojik sırayla düzenlenmelidir.

 • Enerji ölçer, iki veya daha fazla programlanabilir zaman kullanımlı masalara sahip olabilir. Her set en fazla 8 günlük kullanım çizelgesine sahip olabilir ve ikinci tarife zaman periyotları belirtilen zamanlarda etkinleştirilebilir.

 • Enerji ölçer, tatil ve hafta sonları için özel tarife sürelerini ayarlamayı destekler.

 • Kullanım zamanı tabloları, Bluetooth, RS485 ve güç hattı taşıyıcısı gibi iletişim arabirimleri aracılığıyla değiştirilebilir.

 • Günlük kullanım zamanı tabloları gerçek zaman aralıklarına göre ayarlanabilir. Başarılı bir ayardan sonra, sonraki süreler son zaman dilimine göre tamamlanır.


Donma fonksiyonu:

 • Zamanlanmış donma: önceden belirlenmiş zaman ve aralıklarla enerji tüketimi verilerini dondurma. Her donma kaydı en az 60 kez kaydedilmelidir.

 • Ani donma: anormal durumlarda, mevcut takvimi, zamanı, enerji tüketimini ve önemli ölçüm verilerini dondurun. Son 3 anlık donma kaydı kaydedilmelidir.

 • Kararlaştırılan donma: enerji tüketimini ve diğer önemli verileri tarife/kullanım zamanı dönüşümünde veya güç şirketi gerekli olduğunda dondurun.

 • Günlük dondurma: enerji tüketimi verilerini her gün gece yarısı saklayın. Verileri 254 güne kadar saklayabilir.

 • Aylık dondurma: her ayın 1. Gününde toplam enerji tüketimini ve tarife özel enerji tüketimi verilerini gece yarısı saklayın. Verileri 24 kata kadar saklayabilir.

 • Saatlik donma: aktif toplam enerji tüketimini her saat veya yarım saatte saklayın. 254 veri kaydına kadar saklayabilir.


Önerilen Acrel enerji ölçer ve ilgili ürünler
8618795636361 Michelle.zhou@email.acrel.cn
9 Xincheng yolu, Chengjiang caddesi, Jiangyin şehri, Jiangsu eyaleti, çin.